Кафедра клінічної імунології, алергології та ендокринології створена у 1996 році.
Основу кафедри склав курс ендокринології, що розпочав своє існування у вересні 1977 р. у складі кафедри факультетської терапії Чернівецького медичного інституту. Підготовкою чернівецької плеяди ендокринологів у певні періоди займалися доценти кафедри факультетської терапії Чернівецького медичного інституту Бенціон Роднянський (1948-1968), Петро Боднар (1968-1973).
Доцент Роднянський Бенціон Борисович
Професор Боднар Петро Миколайович
Курс ендокринології у 1977-1995 рр. очолював доцент Петро Ляшук, якому належить вагомий внесок в ендокринологічну науку та практику Чернівецької області. За 50 років праці Петро Мефодійович опублікував більше 450 наукових робіт, 36 книг (монографії, навчальні та навчально-методичні посібники), майже 250 публіцистичних і науково-популярних статей. Автор і співавтор 42 раціоналізаторських пропозицій. Наприкінці серпня 2023 року Петро Мефодієвич відзначав свій поважний 90-річний ювілей (посилання на публікацію).
У 1995-2009 рр. курс очолював доцент Віталій Маслянко. Автор близько 150 наукових та навчальних методичних праць, у тому числі 7 монографій, 13 навчальних посібників, деклараційного патенту, 2 інформаційних листів, 2 нововведень, 40 статей. Підготував шість клінічних ординаторів.
Першим завідувачем кафедри став доктор медичних наук, професор Ігор Сидорчук, який до цього працював на посаді професора кафедри мікробіології. Автор 679 наукових праць, у тому числі двох підручників, 19 монографій, 14 навчальних посібників, 263 журнальних статей, член Європейської академії алергології та клінічної імунології, науковий керівник 18 кандидатських дисертацій.
За період з 1996 по 2007 рік на кафедрі працювали доктори медичних наук Ігор Сидорчук, Уляна Яцожинська, кандидати медичних наук Петро Ляшук, Віталій Маслянко, Лариса Павлович, Наталія Пашковська, Наталія Каспрук, Галина Коваль, Ольга Оленович, Антоніна Маковійчук, лаборанти Таїсія Михасько та Ольга Козик. Зовнішніми сумісниками в продовж певних періодів були доктори медичних наук Володимир Паньків та Євген Лучицький.
У зазначеному складі кафедра клінічної імунології та алергології проіснувала до 2007 р., а потім ліквідована як самостійний структурний підрозділ.
У зв'язку з навчально-методичною, науковою та клінічною важливістю розвитку спеціальностей «Ендокринологія», «Клінічна імунологія», «Алергологія» Наказом ректора БДМУ з 1 вересня 2011 року кафедра клінічної імунології, алергології та ендокринології відновила своє існування.
З 2011 року кафедру очолює доктор медичних наук, професор Наталія Пашковська. Автор та співавтор понад 600 наукових та навчально-методичних праць, в тому числі 3-х національних підручників, 33 навчальних посібників, 29 монографій, 28 патентів на корисну модель. Голова Асоціації ендокринологів Чернівецької області, член правління Української асоціації клінічних ендокринологів, Української діабетологічної асоціації, Української тиреоїдної асоціації, обласний консультант ДОЗ Чернівецької ОВА з ендокринології, входить до складу Експертної групи МОЗ по створенню галузевих стандартів надання медичної допомоги з ендокринології. Підготувала шість кандидатів наук. Член Європейського товариства ендокринологів та Європейської діабетологічної асоціації. Стажувалась з ендокринології та діабетології в провідних світових університетах (Карловому університеті в Празі, університеті Сент-Ендрюса в Великобританії). Лауреат премії імені Юрія Федьковича.
Завідувач кафедри, д.мед.н., професор Пашковська Наталія Вікторівна
З 2011 року до професорсько-викладацького складу кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології в різні періоди входили доктори медичних наук Наталія Пашковська, Ігор Сидорчук, Галина Коваль, Іван Паньків, кандидати медичних наук Віталій Маслянко, Лариса Павлович, Наталія Каспрук, Ольга Оленович, Руслана Ляшук, Антоніна Піддубна, Наталія Абрамова, Юлія Марчук, Ірина Царик.
Співробітники кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології, ___ рік
На сьогодні професорсько-викладацький склад кафедри становлять 9 викладачів (з них два доктори, сім кандидатів наук) та три представники допоміжного персоналу.
Кафедра є структурним підрозділом Медичного факультету БДМУ, здійснює підготовку фахівців за спеціальностями «Медицина», «Медична психологія», «Стоматологія» та «Лабораторна діагностика», а також лікарів-інтернів різних спеціальностей та лікарів-слухачів з «Ендокринології» та «Клінічної імунології та алергології». Співробітники кафедри є авторами і співавторами трьох національних підручників, більше 50 навчальних посібників. Кафедра неодноразово виступала організатором Всеукраїнських студентських олімпіад з «ендокринології», «клінічної імунології та алергології».
Професорсько-викладацьким складом кафедри проводиться робота по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу у відділеннях ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» та інших лікувально-профілактичних закладів міста та області, активна санітарно-просвітницька робота серед населення. Співробітники кафедри є провідними експертами і головними консультантами ДОЗ Чернівецької ОВА, входять до складу правлінь провідних лікарських товариств України, експертних груп МОЗ по створенню галузевих стандартів надання медичної допомоги. За ініціативи кафедри організована Асоціація ендокринологів Чернівецької області.
Науково-дослідницька робота колективу кафедри спрямована на вивчення механізмів розвитку, клінічно-діагностичних особливостей цукрового діабету та його ускладнень, розробку інших методів лікування та профілактики цього захворювання, а також коморбідних станів; різних аспектів метаболічного синдрому; механізмів розпитку, клінічно-діагностичних особливостей, способів лікування та профілактики тиреопатій; принципів диференційованого лікування захворювань імунної системи з урахуванням етіології та патогенезу та клінічно-діагностичних особливостей. Співробітниками опубліковано близько 2000 наукових робіт в Україні та за кордоном. Науковці кафедри входять до складу редакційних колегій провідних профільних українських та міжнародних наукових видань. За період існування підготовлено три докторських та 29 кандидатських дисертацій. Кафедра регулярно виступає організатором всеукраїнських та наукових форумів різного рівня.
Науковці кафедри є дійсними членами профільних медичних європейських організацій, регулярно виступають з доповідями на міжнародних, всеукраїнських та регіональних форумах різного рівня, неодноразово стажувались в провідних європейських університетах.
Зустрічаючи 80-річчя нашої Alma Mater колектив кафедри сповнений планів і з надією дивиться в майбутнє. Ми дякуємо Збройним силам України і віримо в нашу Перемогу!